Belka
Piątek, 26 Kwietnia 2024   imieniny: Maria, Marcelina, Marzena
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

W Polsce przybywa łowców burz, ich prognozy trafniejsze niż IMGW

Data publikacji: 2017-09-02, Data modyfikacji: 2017-09-02
A A AWydrukDrukuj  
 
W Polsce przybywa łowców burz, ich prognozy trafniejsze niż IMGW
Łowców burz przybywa, a ich prognozy są trafniejsze niż prognozy IMGW – mówi PAP jeden z takich łowców Piotr Szuster. W ciągu roku polscy łowcy chcą stworzyć system, dzięki któremu osoba w miejscu zagrożenia byłaby SMS-em ostrzegana przed niebezpieczeństwem.

Łowcy burz obserwują i dokumentują gwałtowne zjawiska meteorologiczne i twierdzą, że są w stanie szybciej i precyzyjniej przewidzieć burze i tornada. „Łowców burz przybywa, bo rośnie zainteresowanie gwałtownymi zjawiskami – głównie dlatego, że media nagłaśniają takie zjawiska pogodowe” – powiedział PAP Piotr Szuster ze stowarzyszenia Skywarn Polska, które skupia ok. 40 członków i tysiące sympatyków, także meteorologów. Stowarzyszenie prowadzi też portal Polscy Łowcy Burz.

Jak mówił Szuster, łowcy burz mają tę przewagę nad Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej, że są na miejscu zjawiska. Dzięki nowym technologiom nieustannie i na bieżąco monitorują sytuację w danym regionie. Budują też swoją bazę danych i prowadzą badania naukowe. Za pośrednictwem portalu internetowego łowcy wydają ostrzeżenia o gwałtownych zjawiskach atmosferycznych i wysyłają komunikaty do mediów.

Szuster podkreślił, że analizy łowców burz przewidują niebezpieczne zjawiska do trzech dni, natomiast podstawowa prognoza sporządzana jest dobę przez prognozowanym zjawiskiem. Niemożliwe jednak jest przewidzenie tornada w dalszej niż kilka dni perspektywie.

W ciągu najbliższego roku polscy łowcy burz chcieliby stworzyć system ostrzegania SkyPredict 3. Dzięki niemu osoba znajdująca się w niebezpiecznym regionie byłaby drogą SMS-ową ostrzegana przed zbliżającym się gwałtownym zjawiskiem pogodowym.

Autorem tego systemu jest również Piotr Szuster, na co dzień pracownik naukowy Politechniki Krakowskiej.

Aby system był skuteczny, potrzebna jest współpraca łowców burz z MSWiA. „Złożyliśmy kilka dni temu odpowiednią dokumentację do ministerstwa” – powiedział autor projektu. Podkreślił też, że by system mógł działać, konieczna będzie współpraca z operatorami sieci komórkowych.

„Mamy nadzieję, że uda się stworzyć taki ogólnopolski, państwowy system ostrzegania. Gdyby współpraca z MSWiA była owocna, to byłby to nowatorski system w Polsce, taki, który już funkcjonuje w USA” – zaznaczył autor SkyPredict.

W ten weekend na Politechnice Krakowskiej trwał VIII Zlot Polskich Łowców Burz.

Źródło: http://www.naukawpolsce.pap.pl/

Beata Kołodziej (PAP)
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
leżajski

Powiat leżajski – powiat leżący na Podkarpaciu, mający swoją siedzibę w mieście Leżajsk. Graniczy z czterema powiatami - przeworskim, łańcuckim, rzeszowskim, niżańskim i biłgorajskim. Przynależą do niego gminy: Leżajsk, Nowa Sarzyna, Grodzisko Dolne, Kuryłówka oraz miasta Leżajsk i Nowa Sarzyna.

Powiat jest bardzo chętnie odwiedzany przez turystów i pielgrzymów. Sporymi atrakcjami są m.in. Bazylika OO. Bernardynów, Muzeum Prowincji Ojców Bernardynów, Ratusz. Na terenie powiatu największą część stanowią lasy, co sprzyja turystyce, dzięki spokojnym okolicznościom przyrody. Do dyspozycji turystów zmotoryzowanych powstał bardzo znany Szlak Turystyczny Trandslans, który liczy niemal 122 kilometry! Na zwiedzenie go trzeba przeznaczyć aż 14 godzin. Drugim istotnym punktem powiatu jest znana w kraju trasa do uprawiania nordic walking.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola