Belka
Piątek, 26 Kwietnia 2024   imieniny: Maria, Marcelina, Marzena
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Iwona Turosz mieszkanka naszego miasta kontynuuje rodzinne zamiłowanie do biegania.

Data publikacji: 2012-10-02, Data modyfikacji: 2012-10-02
A A AWydrukDrukuj  
 
Iwona Turosz mieszkanka naszego miasta kontynuuje rodzinne zamiłowanie do biegania.

Po raz pierwszy spróbowała swoich sił na dystansie dłuższym niż maraton, startując w Biegu o Puchar Rzeźnika. Trasę górskimi ścieżkami około 80 km z Komańczy do Ustrzyk Górnych, pokonała w czasie 12 godzin i 33 minut. Rok później, w czerwcu 2010 r. ponownie przebiegała ten trudny dystans w kolejnej edycji Biegu Rzeźnika. Odtąd z upodobaniem biega najtrudniejsze biegi górskie, te krótsze i dłuższe, maratony i ultramaratony.

 

W czerwcu 2011 r. wyzwaniem był już dystans 100 km - „Sudecka Setka” - Boguszów-Gorce. Ten morderczy dystans 100 km, rozpoczynający się. o godz. 22.00 przy światłach latarek, pełen stromych, licznych podejść i zbiegów Iwona ukończyła, jako pierwsza kobieta z czasem 13 godzin i 34 minuty zajmując I miejsce w kategorii kobiet i 13 miejsce w klasyfikacji generalnej na 53 zawodników, którzy ukończyli bieg.

Rozgrzewką do tego ultradystansu, jak i następnych, był dwukrotny start w Wysokogórskim Biegu im. druha Franciszka Marduły (czerwiec 2011 i 2012) odbywającym się w samym sercu Tatr. Iwona zmierzyła się z tym, niewątpliwie jednym z najtrudniejszych biegów górskich w Polsce, prowadzącym przez szczyt Kasprowego Wierchu, który pomimo, że liczył „tylko” dwadzieścia parę kilometrów, ale miał sumę podbiegów i zbiegów ok. 3000 m. W 2011 r. reprezentując Leżajski Klub Karate Kyokushin przebiegła ten dystans w czasie 3 godzin i 2 minut, zajmując VI miejsce w kategorii kobiet. W 2012 r. mordercze zmagania na trasie Zakopane – Nosal - Hala Gąsienicowa – przełęcz Karb- Kasprowy Wierch - Kuźnice – Kalatówki, również ukończyła w dobrej formie, co wymagało nie tylko siły i wytrzymałości, ale też wyjątkowej precyzji, żeby nie poślizgnąć się i nie skręcić nogi, biegnąc po kamieniach, skałach i resztkach śniegu.

W sierpniu 2012 r. wystartowała w ultrabiegu „Chudy Wawrzyniec”. Trudną trasę ponad 80 km, po górskich ścieżkach Beskidu Żywieckiego, w błocie, deszczu i mgle Iwona pokonała z czasem 11 godzin i 56 minut, co dało jej II miejsce wśród kobiet i 16 w klasyfikacji generalnej na 74 zawodników, którzy ukończyli ten dystans, bo wielu z uwagi na ciężkie warunki wybrało krótszą trasę 50 km.

8 września br. w ramach Festiwalu Biegowego w Krynicy Iwona wystartowała w Biegu 7 Dolin - Ultramaratonie liczącym 100 km, gdzie zajęła 4 miejsce w kategorii kobiet uzyskując czas 13 godzin i 1 minutę. Trasa ta biegnąca górzystym terenem Beskidu Sądeckiego, bogata w liczne podbiegi i zbiegi z sumą przewyższeń 4.400 m, stanowiła duże wyzwanie nawet dla doświadczonych biegaczy. Warto wspomnieć, że pierwszy zawodnik pokonał tą trasę w czasie 8 godzin i 51 minut bijąc zeszłoroczny rekord, aż o 44 minuty, a ostatniemu zawodnikowi pokonanie tej trasy zajęło 17 godzin i 9 minut.

GRATULUJEMY

 

JB, Źródło artykułu: http://www.miastolezajsk.pl/, Autor zdjęć: sxc.hu
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
leżajski

Powiat leżajski – powiat leżący na Podkarpaciu, mający swoją siedzibę w mieście Leżajsk. Graniczy z czterema powiatami - przeworskim, łańcuckim, rzeszowskim, niżańskim i biłgorajskim. Przynależą do niego gminy: Leżajsk, Nowa Sarzyna, Grodzisko Dolne, Kuryłówka oraz miasta Leżajsk i Nowa Sarzyna.

Powiat jest bardzo chętnie odwiedzany przez turystów i pielgrzymów. Sporymi atrakcjami są m.in. Bazylika OO. Bernardynów, Muzeum Prowincji Ojców Bernardynów, Ratusz. Na terenie powiatu największą część stanowią lasy, co sprzyja turystyce, dzięki spokojnym okolicznościom przyrody. Do dyspozycji turystów zmotoryzowanych powstał bardzo znany Szlak Turystyczny Trandslans, który liczy niemal 122 kilometry! Na zwiedzenie go trzeba przeznaczyć aż 14 godzin. Drugim istotnym punktem powiatu jest znana w kraju trasa do uprawiania nordic walking.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola