Belka
Czwartek, 17 Stycznia 2019   imieniny: Marian, Jan, Antoni
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Wyremontowany dworzec kolejowy w Leżajsku otwarty dla podróżnych

Data publikacji: 2012-08-12, Data modyfikacji: 2012-08-12
A A AWydrukDrukuj  
 

Obiekt jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i mających problemy z poruszaniem się. Zainstalowano windę osobową. Przebudowano także pomieszczenie dla matki
 z dzieckiem. Dla osób niedowidzących zostały zamontowane specjalne płytki kierunkowe, które ułatwiają korzystanie z dworca.


Na dachu budynku zainstalowano baterie słoneczne, dzięki którym pozyskana zostanie energia do podgrzewania wody. To nowatorskie i ekologiczne rozwiązanie.

Dworzec został wyposażony w system monitoringu wizyjnego, który pozwoli na nadzorowanie pomieszczeń obiektu, parkingu oraz okolic stacji. Znacznie zwiększy to bezpieczeństwo podróżnych.

Przy budynku dworca powstał parking na 70 miejsc. Zostały również wyznaczone miejsca dla osób niepełnosprawnych.

Budynek dworca w Leżajsku powstał pod koniec XIX wieku. Jest to obiekt utrzymany w galicyjskim stylu, a ze względu na walory estetyczne objęty jest nadzorem konserwatora zabytków. Podczas przebudowy zadbano o wszystkie historyczne elementy. Część drzwi i ścianka działowa na piętrze pozostały oryginalne. Ciekawostką jest zabytkowa posadzka, do wykończenia której brakujące elementy były specjalnie sprowadzane aż od producenta z Afryki.

Głównym wykonawcą przebudowy było Przedsiębiorstwo Inżynieryjno - Budowlane Ład-Bud z Tarnowa. W pracę zaangażowana była również Firma Handlowo – Usługowa A&R Nicpoń z Leżajska. Autorem projektu natomiast jest Biuro Inżynierskie Lemaz
z Lubaczowa. Nadzór inwestorski prowadziła firma Kolmen sp. z o.o z Lublina. Wartość inwestycji wyniosła blisko 5,4 mln zł. brutto. Prace zostały sfinansowane ze środków budżetu państwa i własnych PKP S.A.

W odnowionym budynku część pomieszczeń zostanie zagospodarowana przez Urząd Miasta.

Dworzec w Leżajsku to jeden z wielu obiektów, które PKP S.A. - po gruntownych remontach – udostępniają w tym roku podróżnym.

Polskie koleje Państwowe S.A. Realizują szeroko zakrojony program modernizacji dworców kolejowych. Objęte są nim dworce na terenie całego kraju, a inwestycje znajdują się na różnym etapie zaawansowania: od przygotowania dokumentacji budowlanej po trwające lub kończące się prace remontowe.

Uroczystego przecięcia wstęgi i tym samym otwarcia dworca dla podróóżnych dokonali w dniu 03.08.2012 r. : Paweł Chmielewski dyrektor PKP S.A. Oddział Gospodarowania Nieruchomościami w Krakowie, Zbigniew Rynasiewicz Poseł na Sejm RP, Zygmunt Cholewiński Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, Piotr Urban Burmistrz Leżajska.

JB, Źródło artykułu: http://www.miastolezajsk.pl/
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  leżajski

  Powiat leżajski – powiat leżący na Podkarpaciu, mający swoją siedzibę w mieście Leżajsk. Graniczy z czterema powiatami - przeworskim, łańcuckim, rzeszowskim, niżańskim i biłgorajskim. Przynależą do niego gminy: Leżajsk, Nowa Sarzyna, Grodzisko Dolne, Kuryłówka oraz miasta Leżajsk i Nowa Sarzyna.

  Powiat jest bardzo chętnie odwiedzany przez turystów i pielgrzymów. Sporymi atrakcjami są m.in. Bazylika OO. Bernardynów, Muzeum Prowincji Ojców Bernardynów, Ratusz. Na terenie powiatu największą część stanowią lasy, co sprzyja turystyce, dzięki spokojnym okolicznościom przyrody. Do dyspozycji turystów zmotoryzowanych powstał bardzo znany Szlak Turystyczny Trandslans, który liczy niemal 122 kilometry! Na zwiedzenie go trzeba przeznaczyć aż 14 godzin. Drugim istotnym punktem powiatu jest znana w kraju trasa do uprawiania nordic walking.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola