Belka
Poniedziałek, 19 Listopada 2018   imieniny: Elżbieta, Seweryn, Paweł
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

POSZUKAJMY BOHATERÓW

Data publikacji: 2014-02-19, Data modyfikacji: 2014-02-19
A A AWydrukDrukuj  
 

Każde miasto ma własnych bohaterów – ludzi, którzy niekoniecznie dokonali rzeczy wielkich na miarę kraju, Europy czy świata. Ważne wszak, by można o nich powiedzieć, że swoją postawą, działaniem a niejednokrotnie całym swoim życiem dobrze przysłużyli się lokalnej społeczności. Każde miasto ma bohaterów, ale czy w każdym pamięć o nich się ostała?

Historia leżajskiego grodu sięga zamierzchłych czasów – ileż pokoleń, ludzkich losów przewinęło się przez te wieki, ile nazwisk ważnych wówczas i teraz, ważnych dla przeszłości i teraźniejszości miasta przeminęło, uleciało. Mam poczucie, że przez ten miniony czas niewiele o nich mówiono, a przynajmniej nie o wszystkich – nie dziwi zatem, że z ocaleniem ich nazwisk też różnie bywa.

To prawda, że wszelkie uogólnienia są niesprawiedliwe, przeczyć temu mogą charakterystyczne tylko dla Leżajska nazwy części ulic i placów, choćby Jaszowskiego, Furgalskiego, księdza Brody, kapitana Kuczka, Nowińskiego, pułkownika Śląskiego-Więcława, Boronia, burmistrzów Zawilskich. Nie zmienia to jednak faktu, by ze spokojem porzucić pamięć o innych. Właśnie w imię dokładania kolejnej cegiełki do muru lokalnego patriotyzmu, w imię budowania poczucia tożsamości mieszkańców z Leżajskiem, w imię wdzięczności i pamięci trzeba to czynić.  Bo jeśli my się o nich nie będziemy dostatecznie upominać, nie upomni się nikt. Jeśli nie my wystąpimy z inicjatywą nazwania ich imieniem jakiegoś fragmentu miasta, to kto, kiedy i gdzie?

Przypadł mi w udziale, jako przewodniczącemu Rady Miejskiej w Leżajsku, zaszczyt zaproszenia Państwa do współpracy w tej sprawie i prośby o poświęcenie jej chwili własnego czasu; kto, Państwa zdaniem, związany z Leżajskiem przysłużył się naszemu miastu w sposób szczególny i jego imieniem należałoby upamiętnić plac, ulicę, rondo, skwer lub obiekt?

Za wszelkie wnioski tudzież uwagi z góry wyrażam swą wdzięczność. Dla porządku dodam, że dalsze procedowanie nad Państwa propozycjami przewidziano po 31 marca 2014 r., dlatego trzymanie się tego terminu byłoby pożądane. Dla ułatwienia przygotowano stosowny formularz (dostępny w sekretariacie Urzędu Miejskiego w Leżajsku oraz na stronie http://miastolezajsk.pl/ w zakładce „aktualności”), który w żadnym razie nie jest obowiązkowy. Na pisemne propozycje oczekujemy w sekretariacie urzędu lub poprzez pocztę pod adresem:

Urząd Miejski w Leżajsku
ul. Rynek 1
37-300 Leżajsk

Ireneusz Stefański
Przewodniczący Rady Miejskiej w Leżajsku

UM Leżajsk, Źródło artykułu: www.miastolezajsk.pl, Autor zdjęć: UM Leżajsk
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
Najnowsze komentarze
 
  Kreska
   
  Polecane

  DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

   
  Brak sond
   
  Newsletter
  Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
   
   
  leżajski

  Powiat leżajski – powiat leżący na Podkarpaciu, mający swoją siedzibę w mieście Leżajsk. Graniczy z czterema powiatami - przeworskim, łańcuckim, rzeszowskim, niżańskim i biłgorajskim. Przynależą do niego gminy: Leżajsk, Nowa Sarzyna, Grodzisko Dolne, Kuryłówka oraz miasta Leżajsk i Nowa Sarzyna.

  Powiat jest bardzo chętnie odwiedzany przez turystów i pielgrzymów. Sporymi atrakcjami są m.in. Bazylika OO. Bernardynów, Muzeum Prowincji Ojców Bernardynów, Ratusz. Na terenie powiatu największą część stanowią lasy, co sprzyja turystyce, dzięki spokojnym okolicznościom przyrody. Do dyspozycji turystów zmotoryzowanych powstał bardzo znany Szlak Turystyczny Trandslans, który liczy niemal 122 kilometry! Na zwiedzenie go trzeba przeznaczyć aż 14 godzin. Drugim istotnym punktem powiatu jest znana w kraju trasa do uprawiania nordic walking.

   

  Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola